Menu
0 Comments


Luxácia pately je chyba pri ktorej je jabĺčko, odborne nazývané patela, je dočasne alebo trvalo mimo zo svojej  normálnej polohy v kolennom kĺbe takže  pes nie je  schopný prirodzeného pohybu v kĺbe. Na začiatku môžete pozorovať  u vášho psíka iba ojedinelé poskoky, kedy pri prechádzke končatinu chvíľu normálne používa bez krívania, (jabĺčko normálne jazdí v žliabku) a občas ju nadľahčuje a nesie (v tejto chvíli je jabĺčko mimo žliabku). Nadľahčovanie sa s vývojom problému objavuje častejšie a v pokročilom štádiu pacient výrazne kríva.

Výskyt luxácie je častejší u malých plemien psov najčastejšie je to  čivava , toy pudel, boston teriér alebo pražský krysařík.

 

Vždy keď jabĺčko vypadne zo žliabku stehennej kosti, dochádza k poškodeniu kĺbnej chrupavky. V kĺbe sa vyvíja artróza, vzniká bolestivosť a rastie riziko poškodenia predného skríženého väzu. Veterinárny lekár stanovuje terapeutické odporučenie pre Vášho psa v závislosti na rade faktorov ako je stupeň klinických príznakov, veku, prítomnosti iných ochorení, úrovni aktivity, výsledku RTG vyšetrenia a palpácie kolena.

                        

Stupne luxácie:

Stupeň 0- patela bez znakov luxácie

Stupeň 1- patela je v žliabku, je možné ju vytlačiť zo žliabku, po uvoľnení tlaku sa sama vracia späť

Stupeň 2- patela je v žliabku, po vytlačení zo žliabku ostáva mimo neho

Stupeň 3- patela je mimo žliabku, je možné ju tlakom dostať späť

Stupeň 4- patela je mimo žliabku, nie je možné ju reponovať späť

 V prípade 1.stupňa nie je nutné chirurgické riešenie. Pacient by mal byť pravidelne monitorovaný pre možný vývoj ochorenia a zhoršovania príznakov.

Ortézy na koleno Balto aj Admiral majú dve dlahy vyrobené z hliníka, ktoré bránia vykĺbeniu jabĺčka. Uľahčuje psovi pohyb a odstraňuje bolesť pretože jabĺčko mu nevyskakuje a kolenný kĺb sa ďalej nepoškodzuje. Hliník je ľahký materiál takže ortéza je ľahká na nosenie. Vďaka týmto ortézam zabezpečíte svojmu psovi prevenciu aby sa mu stav nezhoršoval a dokonca nemusel ísť na operáciu.

                       

U stupňa II-IV Vám môže veterinár navrhnúť chirurgické riešenie. Ak sa rozhodnete svojho psa operovať pre lepšie zotavovanie Vám odporúčame ortézy Balto a Admiral ktoré môžu skrátiť čas rekonvalescencie, zmenšujú riziko poškodenia operačnej rany a prípadne potrhanie stehov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kontaktujte nás